LB38-4X-G Ocal-Blue Type LB Conduit Body With Cover, 1 in Hub, Form 8 Form, 13 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- LB38-4X-G
- UPC:
- 704508024499
- Item #:
- 173173
LB38-4X-G Ocal-Blue Type LB Conduit Body With Cover, 1 in Hub, Form 8 Form, 13 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR #:
- LB38-4X-G
- UPC:
- 704508024499
- Item #:
- 173173
| Catalog Number | LB38-4X-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| Color | Dark Gray |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 8 UL-4X |
| Hub Size | 1 in , 27 mm |
| Material | Iron |
| Special Features | UL Listed Type 4X and NEMA 4X Rating for Excellent Protection In Wash Down Areas, As Well As Harsh Outdoor Environments Exposed to Moisture, Rain, Ice or Snow |
| Standard | cULus E2969, CSA |
| UPC | 704508024499 |
| GTIN | 00704508024499 |
| Item Type | Form 8 UL-4X Conduit Body |
| Length | 6.5 in |
| Width | 1.75 in |
| Height | 2.81 in |