Drywall Anchor Kit, Zinc Alloy with #8 x 1-1/4" Screws, Square/Phillips, Includes #2-2" Hex Power Bit
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 39915
- UPC:
- 085937399151
- Item #:
- 168812
Drywall Anchor Kit, Zinc Alloy with #8 x 1-1/4" Screws, Square/Phillips, Includes #2-2" Hex Power Bit
- MFR #:
- 39915
- UPC:
- 085937399151
- Item #:
- 168812
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 39915 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Predrills precise hole in gypsum wall board. For use in 3/8", 1/2", or 5/8" wall board. One tool installation. Requires only Phillips screw driver. Removable. |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Zinc Anchor. Zinc plated Carbon Steel Screw |
| Special Features | Zinc: #8 Self Drilling Drywall Anchor Square/Phil: #8 X 1-1/4" Sq/Phil Pan Head Sheet Metal Screw: #2-2" Phil Hex Power Bit |
| UPC | 085937399151 |
| GTIN | 00085937399151 |
| Item Type | Hollow Wall Anchor |
| Length | 1-5/8": 1-1/4" Screw |
| Diameter | 1/2" |
| Size | #8 X 1-5/8" |