| Catalog Number | 90600 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Prevents drills and fasteners from penetrating framed-in cables and plastic pipes |
| Color | Silver |
| Material | Steel, Zinc Plated |
| Mounting | Hammer-On |
| Special Features | 4 Teeth |
| Standard | 2011 NEC 300.4(A) |
| UPC | 085937906007 |
| GTIN | 00085937906007 |
| Item Type | Nail Safety Plates |
| Length | 5" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 2" |
| Width UOM | Inch |
| Size | 2 X 5" |
| Thickness | 16 GA |