TY5234M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 14 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5234M
- UPC:
- 786210830780
- Item #:
- 164072
TY5234M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 14 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY5234M
- UPC:
- 786210830780
- Item #:
- 164072
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5234M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210830780 |
| GTIN | 00786210830780 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14 in , 357 mm |
| Width | 0.09 in , 2.3 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall TY5234M|Panduit BT4M-C|ThomasBett TY5234M |