L-11-40-0-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 11 in L x 0.14 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-11-40-0-C
- UPC:
- 728494933016
- Item #:
- 157554
L-11-40-0-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 11 in L x 0.14 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-11-40-0-C
- UPC:
- 728494933016
- Item #:
- 157554
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-11-40-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494933016 |
| GTIN | 00728494933016 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 11 in , 279 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.4 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-11-40-0-C|ABBInstall TY26MX|Burndy CT40300C0|Catamount L-11-40-0-C|Gardner 46-210UVB|GCWaldom CT40-11BLK-C|GCWaldom CT40-11BLK-M|Ideal IT3I-C0|Molex 19252-0142|Morris 20240 |