TY529M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 30.34 in L x 0.273 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY529M
- UPC:
- 786210830735
- Item #:
- 157305
TY529M Ty-Rap Standard High Performance Cable Tie, 30.34 in L x 0.273 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY529M
- UPC:
- 786210830735
- Item #:
- 157305
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY529M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210830735 |
| GTIN | 00786210830735 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 30.34 in , 770.61 mm |
| Width | 0.273 in , 6.93 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 530 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.52 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53184|ABBInstall 13-247|ABBInstall 13-347|ABBInstall L321209|ABBInstall TY29M|ABBInstall TY5277M|ABBInstall TY529M|All-States RTH-2800|Burndy CT175900Q|Burndy TF9D29 |