3M(TM) Duct Tape 3939 Silver, 48 mm x 54.8 m 9.0 mil, 24 per case Individually Wrapped
- MFR:
- 3M Electrical Products
- MFR #:
- 3939
- UPC:
- 021200365416
- Item #:
- 156353
3M(TM) Duct Tape 3939 Silver, 48 mm x 54.8 m 9.0 mil, 24 per case Individually Wrapped
- MFR #:
- 3939
- UPC:
- 021200365416
- Item #:
- 156353
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, this durable tape resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in MRO and construction. 3M Heavy Duty Duct Tape 3939 has a construction that allows for permanent and temporary applications. It is removable with little or no residue up to one month after application to opaque, non-glass surfaces.
| Catalog Number | 3939 |
| Manufacturer | 3M Electrical Products |
| Brand | 3M |
| Country of Origin | Canada |
| Made in USA | No |
| Application | General Industrial, Furniture, Woodworking, Automotive, Electronics, Specialty Vehicle, MRO, Metalworking, Transportation, Military & Government |
| Material | polyethylene film over cloth scrim and rubber adhesive |
| Standard | UL 723 and ASTM E84 |
| UPC | 021200365416 |
| GTIN | 00021200365416 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 55m |
| Width | 48mm |
| Size | 48mmx55m |
| Temperature Range | up to 200 Degree F |
| Tensile Strength | 25 (438) |
| Thickness | 9 mil |