Speed Klamps; Ceiling/Fixture Box; 2-3/4 Inch Depth, Polycarbonate, 25 Cubic-Inch, Beige/Tan
- MFR:
- Allied Moulded Products
- MFR #:
- SB-CBFR
- UPC:
- 085339945062
- Item #:
- 155707
Speed Klamps; Ceiling/Fixture Box; 2-3/4 Inch Depth, Polycarbonate, 25 Cubic-Inch, Beige/Tan
- MFR #:
- SB-CBFR
- UPC:
- 085339945062
- Item #:
- 155707
25.0 Cu. In. 4 dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable - Machine tapped fixture holes and bolts/nuts for fan mounting, adjustable mounting plate for additional substrate thickness - New and old work residential construction 2 HR fire resistive floors and ceilings (70 lbs. fan support and 90 lbs. fixture support) - Polycarbonate - thermoplastic box with galvanized hanger bracket - Size: Depth=2 3/4, Dia=4 - Mount with Internal screws with adjustable slider plate for substrates 1/2 to 1 5/32
Manuals & Documentation
| Catalog Number | SB-CBFR |
| Manufacturer | Allied Moulded Products |
| Brand | Allied Moulded Products |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | New and old work residential construction 2 HR fire resistive floors and ceilings (70 lbs. fan support and 90 lbs. fixture support) |
| Cable Entry | Four molded-in Speed Klamps with two 1/2" knockouts |
| Color | Beige;tan |
| Construction | Injection molded |
| Cubic Capacity | 25.0 |
| Insulation | Nonconductive nonmetallic |
| Knockouts | Yes |
| Material | Polycarbonate - thermoplastic box with galvanized hanger bracket |
| Mounting | Screw |
| Special Features | Machine tapped fixture holes and bolts/nuts for fan mounting, adjustable mounting plate for additional substrate thickness |
| Standard | UL 514 C |
| UPC | 085339945062 |
| GTIN | 00085339945062 |
| Item Type | 4" dia. round fan support box for use with nonmetallic sheathed cable |
| Size | Depth=2 3/4", Dia=4" |