TY52315MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 6.7 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY52315MX
- UPC:
- 786210875453
- Item #:
- 145935
TY52315MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 6.7 in L x 0.09 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY52315MX
- UPC:
- 786210875453
- Item #:
- 145935
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY52315MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210875453 |
| GTIN | 00786210875453 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 6.7 in , 170 mm |
| Width | 0.09 in , 2.3 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53169|3M 53220|3M CT8BK18-C|ABBInstall L-6-18-0-C|ABBInstall L-8-18-0-C|ABBInstall TY52315MX|ABBInstall TYB2315MX|Burndy TF3D8X|Catamount L-8-18-0-C|Greaves B818 |