Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1-1/4" EMT Conduit & 1-1/2" Tubing, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 165
- UPC:
- 784610401654
- Item #:
- 143572
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1-1/4" EMT Conduit & 1-1/2" Tubing, Zinc Plated
- MFR #:
- 165
- UPC:
- 784610401654
- Item #:
- 143572
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 165 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits tubing with an outer dimension of 1-1/2" as well as 1-1/4" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610401654 |
| GTIN | 00784610401654 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 1.00" |
| Width | 2.83" |
| Height | 1.45" |
| Size | 1.45" x 2.83" x 1.00" |
| Thickness | 0.060" |