9007BA1 Osisense 9007C Heavy Duty Rotary Standard Format Limit Switch Lever, 1.38 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007BA1
- UPC:
- 785901794233
- Item #:
- 137639
9007BA1 Osisense 9007C Heavy Duty Rotary Standard Format Limit Switch Lever, 1.38 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR #:
- 9007BA1
- UPC:
- 785901794233
- Item #:
- 137639
9007C NEMA heavy duty industrial limit switches are designed to meet many domestic and international standards. The metal body of these limit switches can withstand the impact of heavy industry. This modular limit switch line has five bodies types, 20 different heads and more than 200 lever arms. The 9007C limit switches are UL Listed and CSA certified. 9007C limit switches can be used in material working, packaging, material handling, conveying, food and beverage, mining and mineral, construction, oil and gas, and crane and hoist applications. This roller lever has spring return operator which is made of cast zinc. Its dimensions are 16mm (diameter) x 6.35mm (wide) x 35.05mm (lever length). It weighs 0.05kg. It is associated with complete products such as 9007C and 9007AW. The associated heads are 9007T5, 9007N, 9007A, 9007T10, 9007B and 9007C. The 9007 series limit switches are designed to withstand harsh industrial environments and are available in a wide range of options.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007BA1 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 1.38-1.38 in - - |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.63 in 0.25 in |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=373657&lang=en-us |
| UPC | 785901794233 |
| GTIN | 00785901794233 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.38 INCHES 0.63 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |