LR28-4X-G Ocal-Blue Type LR Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 8 Form, 8 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- LR28-4X-G
- UPC:
- 704508025182
- Item #:
- 132756
LR28-4X-G Ocal-Blue Type LR Conduit Body With Cover, 3/4 in Hub, Form 8 Form, 8 cu-in Capacity, Iron, PVC Coated
- MFR #:
- LR28-4X-G
- UPC:
- 704508025182
- Item #:
- 132756
Manuals & Documentation
| Catalog Number | LR28-4X-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Act As Pull Outlets for Conductors Being Installed |
| Color | Dark Gray |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Finish | PVC Coated |
| Form | Form 8 UL-4X |
| Hub Size | 3/4 in , 21 mm |
| Material | Iron |
| Special Features | UL Listed Type 4X and NEMA 4X Rating for Excellent Protection In Wash Down Areas, As Well As Harsh Outdoor Environments Exposed to Moisture, Rain, Ice or Snow |
| Standard | cULus E2969, CSA |
| UPC | 704508025182 |
| GTIN | 00704508025182 |
| Item Type | Form 8 UL-4X Conduit Body |
| Length | 5.56 in |
| Width | 1.69 in |
| Height | 2.31 in |