Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1/4" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 105
- UPC:
- 784610401050
- Item #:
- 127888
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 1/4" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 105
- UPC:
- 784610401050
- Item #:
- 127888
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 105 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits tubing with an outer dimension of 1/4" |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610401050 |
| GTIN | 00784610401050 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.50" |
| Width | 1.00" |
| Height | 0.24" |
| Size | 0.24" x 1.00" x 0.50" |
| Thickness | 0.035" |