E985E-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 3/4 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E985E-CAR
- UPC:
- 034481132431
- Item #:
- 126834
E985E-CAR Carlon Type LR Conduit Body, 3/4 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E985E-CAR
- UPC:
- 034481132431
- Item #:
- 126834
| Catalog Number | E985E-CAR |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 3/4 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481132431 |
| GTIN | 00034481132431 |
| Item Type | Type LR Conduit Body |
| Length | 6-9/32 in |
| Width | 2-1/32 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E985E-CAR|Cantex 5133651G|Crouse LR75NM|Ipex 78165|Madison PLRLA-75|ThomasBett E985E-CAR|Topaz 1162 |