XS1N12NA349L1 OsiSense XS1 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, NPN/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS1N12NA349L1
- UPC:
- 785901772644
- Item #:
- 124187
XS1N12NA349L1 OsiSense XS1 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, NPN/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 24 V DC
- MFR #:
- XS1N12NA349L1
- UPC:
- 785901772644
- Item #:
- 124187
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection of metal objects up to 60mm without physical contact. The oscillator produces an alternating electromagnetic field that exits the detection area of the sensor. Any metallic object penetrating this field is then detected. This general purpose threaded cylindrical (M12) inductive proximity sensor is made of metal and it is flush mountable. Its nominal sensing distance is 4mm, it supports 1 normally open NPN discrete output and it has a switching frequency of 2500Hz. It works in a temperature range of -25C and +70C, it is dustproof and waterproof (IP68). It is made of metal. It measures 35mm (length) x 12mm (diameter) and weighs 0.16kg. It is suitable for railway, mobile equipment, lifts and escalators, hoisting, material handling, machine tools, packaging, food and beverage industries, and robotics. This sensor is certified UL and CSA. The main advantage of the inductive detection offered by the sensors of the XS range is that there is no physical contact with the object to be detected.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS1N12NA349L1 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connector | Cable |
| Control Output | 1 NO |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.1...0.16 IN (> 2.5...4 MM) |
| Sensor | XS 1 |
| Special Features | IP68 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529-IP69K CONFORMING TO DIN 40050,CABLE |
| Standard | IP68 double insulation conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=867294&lang=en-us |
| UPC | 785901772644 |
| GTIN | 03389110916690 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M12 |
| Operating Temperature | -25...50 Degrees C |