UNF605-G Ocal-Blue 3-Piece Dust-Ignitionproof Female Explosionproof Conduit Union, 2 in, Steel, Electro Galvanized
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- UNF605-G
- UPC:
- 704508413262
- Item #:
- 122877
UNF605-G Ocal-Blue 3-Piece Dust-Ignitionproof Female Explosionproof Conduit Union, 2 in, Steel, Electro Galvanized
- MFR #:
- UNF605-G
- UPC:
- 704508413262
- Item #:
- 122877
Manuals & Documentation
| Catalog Number | UNF605-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | To Connect Conduit to Conduit, or to Provide a Means for Future Modification of the Conduit System |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Special Features | Compact Design Which Permits Assembly with a Minimum of Clearance to Other Adjacent Conduit and/or Equipment |
| Standard | UL 1203, CSA |
| UPC | 704508413262 |
| GTIN | 00704508413262 |
| Item Type | Female Union |
| Length | 2.5 in , 63.5 mm |
| Outside Diameter | 3.81 in , 96.77 mm |
| Trade Size | 2 in |