Two Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 2/0, Type 304 Stainless Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 250SS
- UPC:
- 784610652506
- Item #:
- 119762
Two Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit & SER Cable 2/0, Type 304 Stainless Steel
- MFR #:
- 250SS
- UPC:
- 784610652506
- Item #:
- 119762
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 250SS |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3/4" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610652506 |
| GTIN | 00784610652506 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 2.795" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.750" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1.050" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 1.62" x 0.88" x 4.38" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 3/4" IN |