Heavy Duty, Two Hole strap, Fits 4" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- HD296
- UPC:
- 784610702966
- Item #:
- 116719
Heavy Duty, Two Hole strap, Fits 4" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- HD296
- UPC:
- 784610702966
- Item #:
- 116719
Manuals & Documentation
| Catalog Number | HD296 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 4" EMT and Rigid/IMC . |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Heavy-duty gauge material. Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610702966 |
| GTIN | 00784610702966 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 1.250" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 9.063" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 4.750" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 4.75" x 9.10" x 1.25" |
| Thickness | 0.187" IN |
| Trade Size | 4" IN |