#8 EZ Ancors, Zinc Alloy with #8 x 1-1/4" Screws, Phillips/Slotted, Includes #2-2" Hex Power Bit
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 39916
- UPC:
- 085937399168
- Item #:
- 115038
#8 EZ Ancors, Zinc Alloy with #8 x 1-1/4" Screws, Phillips/Slotted, Includes #2-2" Hex Power Bit
- MFR #:
- 39916
- UPC:
- 085937399168
- Item #:
- 115038
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 39916 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | CULLY |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Drywall, Horizontal |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Zinc Die Cast Anchor: Steel Screw |
| Special Features | E-Z Ancor®Zinc: #8 Self Drilling Drywall Anchor Slot/Phil: #8 X 1-1/4" Slot/Phil Pan Head Sheet Metal Screw: #2-2" Phil Hex Power Bit |
| UPC | 085937399168 |
| GTIN | 00085937399168 |
| Item Type | Self Drilling Drywall Anchor |
| Length | 1-5/8": 1-1/4" Screw |
| Diameter | 1/2" |
| Size | #8 X 1-5/8" |