XZCP1241L2 OsiSense XZ Screw-On Pre-Wired Connector, 250 V AC/300 V DC, 4-Pin M12 Jack End Connection, 2 m L, 0.34 sq-mm Conductor, PUR
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XZCP1241L2
- UPC:
- 785901763208
- Item #:
- 107619
XZCP1241L2 OsiSense XZ Screw-On Pre-Wired Connector, 250 V AC/300 V DC, 4-Pin M12 Jack End Connection, 2 m L, 0.34 sq-mm Conductor, PUR
- MFR #:
- XZCP1241L2
- UPC:
- 785901763208
- Item #:
- 107619
This product is part of the XZ range, an offer of cordsets and connectors. This cable is made up of 4 wires and has a 5 pins M12 elbowed female connector with a metal collar. It is designed in polyurethane for severe industrial environments. Its rated operational voltage is 250V/AC or 300V/DC and its nominal current is 4A. Its contact resistance is 5000Ohm and its minimum insulating resistance is 1G. It is dustproof, resistant to water jets (IP65), can be temporarily immersed in water (IP67), and withstands high pressure and steam cleaning (IP69K). This cable has a length of 2m and a diameter of 5.2mm. It is made up of 4 wires, each section of which is 0.34 mm. Its color is black and its weight is 0.09kg. It is intended for industrial environments thanks to its excellent resistance to extreme temperatures (-35C to +90C in operation if the cable remains static). This cable complies with cULus certification. It is compatible with a 5 pins M12 male connector. XZ range includes a wide range of cordsets, connectors, and connection boxes designed for a simple connection process and a quick reference identification.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XZCP1241L2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 4 |
| Application | GENERAL PURPOSE |
| Connection | Elbowed female connector M12, 4 pins |
| Enclosure | IP65-IP67-IP69K |
| Mounting | Screw |
| Special Features | IP65-IP67-IP69K |
| Standard | IP69K-IP65-IP67,CULUS |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=877854&lang=en-us |
| UPC | 785901763208 |
| GTIN | 03389110763201 |
| Item Type | Cabling accessory;General purpose;Pre-wired connectors |
| Size | 2M |
| Operating Temperature | -40-80 A Degrees C STATIC--5-80 A Degrees C FLEXING |
| Voltage Rating | 250 V AC-300 V DC |