XS612B1MAU20 Osiprox OsiSense XS Fixed Cylindrical Shielded Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264/24 to 240 V AC/DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS612B1MAU20
- UPC:
- 785901505259
- Item #:
- 107352
XS612B1MAU20 Osiprox OsiSense XS Fixed Cylindrical Shielded Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264/24 to 240 V AC/DC
- MFR #:
- XS612B1MAU20
- UPC:
- 785901505259
- Item #:
- 107352
This XS cylindrical (M12 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 24V to 240V AC/DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable and has an increased sensing range. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has 4 LED viewports for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP67 and IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+70C). It is CSA, UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS612B1MAU20 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connector | Male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| Control Output | AC/DC 2-WIRE (UNIVERSAL) - 1 N.O. |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.1...0.16 in (> 2.5...4 mm) |
| Sensor | 62 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=869646&lang=en-us |
| UPC | 785901505259 |
| GTIN | 03389110147230 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M12 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT, CORROSION RESISTANT AND SUBMERSIBLE (INDOOR/OUTDOOR) |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |