Discontinued
FVS20/UNV Luminaire, (2) Lamp, 120 to 277 VAC, Epoxy Powder Coated Housing
- MFR:
- Eaton Crouse-Hinds
- MFR #:
- FVS20/UNV
- UPC:
- 782274213569
- Item #:
- 105560
Discontinued
FVS20/UNV Luminaire, (2) Lamp, 120 to 277 VAC, Epoxy Powder Coated Housing
- MFR #:
- FVS20/UNV
- UPC:
- 782274213569
- Item #:
- 105560
FVS linear fluorescent fixtures are certified for use in Class I, Division 2 and Class II, Division 1 hazardous areas. The VFS is designed for task-oriented lighting where low mounting heights or limited mounting room exists.
| Catalog Number | FVS20/UNV |
| Manufacturer | Eaton Crouse-Hinds |
| Brand | Eaton Crouse-Hinds Series |
| Country of Origin | Multiple |
| Made in USA | No |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Lighting and Lighting Controls |
| Finish | Epoxy Powder Coated Housing, Highly Specular Aluminum Reflector |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Lamp Type | Long Twin Tube |
| Light Technology | Fluorescent |
| Material | Corrosion Resistant Die Cast Copper Free Aluminum Housing, Shatter Resistant Nylon Lens |
| Mounting | Ceiling |
| Standard | UL 844, UL1598, UL1598A |
| UPC | 782274213569 |
| GTIN | 782274213569 |
| Item Type | Light fixture |
| Length | 24 In |
| Width | 12 In |
| Height | 3.12 in |
| Voltage Rating | 120 To 277 V |
| Wattage | 40 W |