TY527M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 13.4 in L x 0.27 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY527M
- UPC:
- 786210805115
- Item #:
- 10388
TY527M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 13.4 in L x 0.27 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY527M
- UPC:
- 786210805115
- Item #:
- 10388
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY527M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210805115 |
| GTIN | 00786210805115 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 13.5 in , 343 mm |
| Width | 0.27 in , 6.9 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.5 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06240|3M 6240|3M 6264|ABBInstall 13-245|ABBInstall L-14-120-9-C|ABBInstall TY27M|ABBInstall TY40050100|ABBInstall TY5244M|ABBInstall TY527M|Burndy CT120400L |