SS771W 1-Gang 302/304 Stainless Steel Wall Plate, Louver Plate, Vertical, Painted White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SS771W
- UPC:
- 785007137040
- Item #:
- 101199
SS771W 1-Gang 302/304 Stainless Steel Wall Plate, Louver Plate, Vertical, Painted White
- MFR #:
- SS771W
- UPC:
- 785007137040
- Item #:
- 101199
Smooth Metal Wall Plate, 1-Gang Louver Vertical, 302/304 Stainless Steel Painted
| Catalog Number | SS771W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 1 |
| Special Features | Stainless steel , packaged with protective film, matching screws, |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007137040 |
| GTIN | 00785007137040 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 4.5" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .23" |