Discontinued
XJG44-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 1-1/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- XJG44-G
- UPC:
- 704508417628
- Item #:
- 93360
Discontinued
XJG44-G Ocal Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 1-1/4 in, For Use With Rigid/EMT Conduits, Malleable Iron, PVC Coated/Zinc Plated
- MFR #:
- XJG44-G
- UPC:
- 704508417628
- Item #:
- 93360
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XJG44-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | OCAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Allows for the Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing the Mechanical or Bonding Integrity of the Raceway |
| Color | Gray |
| Material | Iron with Zinc Plating |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install |
| Standard | UL E23018 |
| UPC | 704508417628 |
| GTIN | 00704508417628 |
| Item Type | Expansion Coupling |
| Length | 10.56 in , 268.22 mm |
| Outside Diameter | 3.36 in , 85.34 mm |
| Trade Size | 1-1/4 in , 35 mm |