Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 4B
- UPC:
- 784610120043
- Item #:
- 92482
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" Rigid/IMC, Zinc Plated
- MFR #:
- 4B
- UPC:
- 784610120043
- Item #:
- 92482
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 4B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610120043 |
| GTIN | 00784610120043 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 1.000" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 2.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3.250" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 3.25" x 2.25" x 1.00" |
| Cross Reference Products | ABBInstall 6H4-B|AFC CHB4|AmFittings CHB4|AmFittings CHB4US|Appleton CH-400-B|Appleton H-150|Appleton H150WB|Appleton H-5WBS|Appozgcomm CH-400-B|Arlington 2040 |