TPJ4W TradeMaster Jumbo 4-Gang Nylon Wall Plate, 4 Toggle Switch Openings, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- TPJ4W
- UPC:
- 785007025583
- Item #:
- 9096
TPJ4W TradeMaster Jumbo 4-Gang Nylon Wall Plate, 4 Toggle Switch Openings, White
- MFR #:
- TPJ4W
- UPC:
- 785007025583
- Item #:
- 9096
Trademaster Wall Plate Jumbo 4 Gang 4 Toggle
| Catalog Number | TPJ4W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 4 |
| Special Features | Molded of rugged, indestructible self extinguishing nylon |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007025583 |
| GTIN | 00785007025583 |
| Item Type | Juinor Jumbo Wall Plate |
| Size | 4.9 in |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .35 in |