TY525M-CLRS Ty-Rap Standard Cable Tie, 7.2 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY525M-CLRS
- UPC:
- 786210932453
- Item #:
- 88276
TY525M-CLRS Ty-Rap Standard Cable Tie, 7.2 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY525M-CLRS
- UPC:
- 786210932453
- Item #:
- 88276
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY525M-CLRS |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-FAST |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Multi Color |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210932453 |
| GTIN | 00786210932453 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 7.2 in , 183 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |