3090SCCT063 Powerlogic Split Core Current Transformer, 600:5 Current Ratio, 600 A Primary, 5 A Secondary, 50/60 Hz, 600 VAC
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- 3090SCCT063
- UPC:
- 785901000471
- Item #:
- 84019
3090SCCT063 Powerlogic Split Core Current Transformer, 600:5 Current Ratio, 600 A Primary, 5 A Secondary, 50/60 Hz, 600 VAC
- MFR #:
- 3090SCCT063
- UPC:
- 785901000471
- Item #:
- 84019
This current transformer, has a line rated current of 0600 A and a secondary current rating of 5 A. Size type 3 with core opening of 2.45 inches by 2.89 inches. Compatible with PowerLogic family of meters, and Acti 9 energy meters. Burden and accuracy class as follows class 1 maximum power 5 VA.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 3090SCCT063 |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | Veris Industries |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Insulation | Basic insulation 600 V AC;reinforced insulation 300 V AC |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=55910120&lang=en-us |
| UPC | 785901000471 |
| GTIN | 00785901000471 |
| Width | Internal: 62 mm;external: 150 mm |
| Height | Internal: 73 mm;external: 141 mm |