Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/4" EMT Conduit & SER Cable 1 & 1/0, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 145
- UPC:
- 784610401456
- Item #:
- 81066
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/4" EMT Conduit & SER Cable 1 & 1/0, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 145
- UPC:
- 784610401456
- Item #:
- 81066
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 145 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3/4" EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| UPC | 784610401456 |
| GTIN | 00784610401456 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.88" |
| Width | 1.85" |
| Height | 0.80" |
| Size | 0.80" x 1.85" x 0.88" |
| Thickness | 0.050" |
| Cross Reference Products | ABBInstall 4160|ABBInstall TS-102|AFC CSE751|AmFittings CSE751|Appleton TWCL-75|Appozgcomm 1902|Arlington 371|Bridgeport 921-S|Crouse 201|Electrline L651 |