NSYCVF38M115PF ClimaSys Self-Extinguishing Forced Ventilation Fan, 115 V AC, 0.16 A, 3.3/3.5 W Power Rating, 38 cu-m/hr Air Flow, IP54 Enclosure
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- NSYCVF38M115PF
- Item #:
- 8067
NSYCVF38M115PF ClimaSys Self-Extinguishing Forced Ventilation Fan, 115 V AC, 0.16 A, 3.3/3.5 W Power Rating, 38 cu-m/hr Air Flow, IP54 Enclosure
- MFR #:
- NSYCVF38M115PF
- Item #:
- 8067
ClimaSys forced vent. IP54, 38m3/h, 115V, with outlet grille and filter G2
Manuals & Documentation
| Catalog Number | NSYCVF38M115PF |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Consist of | 1 axial motor;2 protective grille on the front and rear surfaces;1 filter front of axial motor;1 outlet grille front;1 cut-out template |
| Input Voltage | 115 V 50/60 Hz |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Special Features | Cable |
| Standard | IP54 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178360&lang=en-us |
| GTIN | 03606480151170 |
| Item Type | Fan |
| Width | External: 117 mm |
| Height | External: 137 mm |
| Depth | External : 49 mm |