SRPE-1000-9-C Ty-Rap Reverse Cut Spiral Wrap, 1 in OD Dia x 100 ft L x 0.07 in THK, Polyethylene, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- SRPE-1000-9-C
- UPC:
- 728494085999
- Item #:
- 804583
SRPE-1000-9-C Ty-Rap Reverse Cut Spiral Wrap, 1 in OD Dia x 100 ft L x 0.07 in THK, Polyethylene, Natural
- MFR #:
- SRPE-1000-9-C
- UPC:
- 728494085999
- Item #:
- 804583
| Catalog Number | SRPE-1000-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CATAMOUNT |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Material | Polyethylene |
| Maximum Bundle Diameter | 7.0 in , 177.8 mm |
| Special Features | Perfect for protection of bundles from .062 to 7 inch diameters |
| UPC | 728494085999 |
| GTIN | 00728494085999 |
| Item Type | Spiral Wrap |
| Length | 100 ft , 30.48 mm |
| Minimum Bundle Diameter | 1 in , 25.4 mm |
| Outside Diameter | 1.0 in , 25.4 mm |
| Wall Thickness | 0.07 in , 1.78 mm |