Split core current transformer, PowerLogic UL2808 CT, 2400A, 5A output
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- METSECTSP5A4240U
- Item #:
- 799936
Split core current transformer, PowerLogic UL2808 CT, 2400A, 5A output
- MFR #:
- METSECTSP5A4240U
- Item #:
- 799936
Manuals & Documentation
| Catalog Number | METSECTSP5A4240U |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Insulation | Basic insulation 600 V AC;reinforced insulation 300 V AC |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=524593793&lang=en-us |
| GTIN | 03606489703639 |
| Width | Internal: 2.47 in;total: 4.91 in |
| Height | Internal: 5.73 in;total: 8.12 in |
| Depth | 1.16 in |