531 T&B Combination Coupling, 3/4 in, For Use With EMT to Threaded Rigid and IMC Conduits, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- 531
- UPC:
- 786210005317
- Item #:
- 79135
531 T&B Combination Coupling, 3/4 in, For Use With EMT to Threaded Rigid and IMC Conduits, Steel
- MFR #:
- 531
- UPC:
- 786210005317
- Item #:
- 79135
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 531 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Coupling for EMT Conduit |
| Material | Steel |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210005317 |
| GTIN | 00786210005317 |
| Item Type | Conduit Coupling |
| Length | 1-1/2 in |
| Weight UOM | Pounds |
| Outside Diameter | 1-11/32 in |
| Trade Size | 3/4 in |