Set Screw Beam Clamp, Fits up to 1/2" Flange, Pass Hole for 1/4" and 3/8" Threaded Rod, 1/4"-20 Thread Impression on Bottom and Back of Clamp, #10-24 Thread Impression on Back of Clamp, Spring Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 500
- UPC:
- 784610250009
- Item #:
- 787467
Set Screw Beam Clamp, Fits up to 1/2" Flange, Pass Hole for 1/4" and 3/8" Threaded Rod, 1/4"-20 Thread Impression on Bottom and Back of Clamp, #10-24 Thread Impression on Back of Clamp, Spring Steel
- MFR #:
- 500
- UPC:
- 784610250009
- Item #:
- 787467
| Catalog Number | 500 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | Minerallac Company |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Finish | Zinc Phosphate |
| Material | Spring Steel |
| Maximum Load | 100 LBS |
| UPC | 784610250009 |
| GTIN | 00784610250009 |
| Item Type | Beam Clamp |
| Length | 1.420" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.250" |
| Width UOM | Inch |
| Size | 1.42" x 0.70" x 1.25" |