COND31/2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 3.57 in ID x 1.08 in OD, 9 ft 10-1/4 in L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND31/2-G
- UPC:
- 704508261092
- Item #:
- 77665
COND31/2-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 3.57 in ID x 1.08 in OD, 9 ft 10-1/4 in L, Steel
- MFR #:
- COND31/2-G
- UPC:
- 704508261092
- Item #:
- 77665
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND31/2-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261092 |
| GTIN | 00704508261092 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.85 ft , 3 m |
| Inside Diameter | 3.57 in , 90.70 mm |
| Outside Diameter | 1.08 in , 103.60 mm |
| Trade Size | 3/4 in |
| Wall Thickness | 0.26 in , 6.47 mm |