TY534MX Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 6 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY534MX
- UPC:
- 786210807010
- Item #:
- 764214
TY534MX Ty-Rap Integrated Mounting Hole Cable Tie, 6 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY534MX
- UPC:
- 786210807010
- Item #:
- 764214
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY534MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210807010 |
| GTIN | 00786210807010 |
| Item Type | Integrated Mounting Hole |
| Length | 6 in , 152 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 180 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-5-30MH-0-C|ABBInstall TB-5-30MH-0-C|ABBInstall TY534MX|All-States 14507|All-States 14508|All-States 14657|All-States 14658|Burndy CT30125MH8C0|Catamount L-5-30MH-0-C|Greaves MB530 |