XZCC12FDM50B 5-Pin Straight Female Connector, 30 V AC/36 V DC, 3 A, PG 7 Cable
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XZCC12FDM50B
- Item #:
- 762551
XZCC12FDM50B 5-Pin Straight Female Connector, 30 V AC/36 V DC, 3 A, PG 7 Cable
- MFR #:
- XZCC12FDM50B
- Item #:
- 762551
This connector has a straight female 5-pin M12 connector and a screw terminal with metal clamping rings. It is designed for critical installations thanks to the high robustness metallic ring M12 connector.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XZCC12FDM50B |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 3 |
| Connection | Straight female connector M12, 5 pins;Screw terminal 0.75 mm² 3-6 mm |
| Enclosure | IP67,PLASTIC |
| Mounting | Screw |
| Special Features | IP67 |
| Standard | IP67 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=877656&lang=en-us |
| GTIN | 03389110806274 |
| Item Type | Cabling accessories;Connector |
| Operating Temperature | -40-85 A Degrees C |
| Voltage Rating | 30 V AC-36 V DC |