TY524MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 5.4 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY524MX
- UPC:
- 786210806990
- Item #:
- 75255
TY524MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 5.4 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY524MX
- UPC:
- 786210806990
- Item #:
- 75255
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY524MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210806990 |
| GTIN | 00786210806990 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 5.4 in , 137 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.0 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06201|3M 6201|3M 6271|3M CT6BK40-C|ABBInstall 13-261|ABBInstall L-5-30-0-C|ABBInstall TY24MX|ABBInstall TY524MX|Catamount L-5-30-0-C|Gardner 46-206UVB |