S506-100-R High Breaking Time Delay Fuse With Nickel Plated Brass End Caps, 100 mA, 250 V AC, 35 A, Cylindrical Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- S506-100-R
- UPC:
- 051712650144
- Item #:
- 739800
S506-100-R High Breaking Time Delay Fuse With Nickel Plated Brass End Caps, 100 mA, 250 V AC, 35 A, Cylindrical Body
- MFR #:
- S506-100-R
- UPC:
- 051712650144
- Item #:
- 739800
| Catalog Number | S506-100-R |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 100 |
| Application | Industrial facilities/ Factories |
| Connection | Ferrule End X Ferrule End |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Indicator | Non Indicating |
| Interrupt Rating | 35 A |
| Material | Brass |
| Standard | RoHS Compliant; VDE; CCC Marked, UL Listed; CSA Certified; cURus; SEMKO; BSI; IMQ; PSE/JET |
| UPC | 051712650144 |
| GTIN | 00051712650144 |
| Item Type | High-Breaking Capacity Fuse |
| Length | 0.75 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.25 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.25 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.002 |
| Weight UOM | Pounds |
| Voltage Rating | 250 V |