COND1SS T&B Rigid Metal Conduit With 304 Stainless Steel Coupling, 1 in Trade, 1.049 in ID x 1.315 in OD, 10 ft L, 304 Stainless Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- COND1SS
- UPC:
- 786209993137
- Item #:
- 739169
COND1SS T&B Rigid Metal Conduit With 304 Stainless Steel Coupling, 1 in Trade, 1.049 in ID x 1.315 in OD, 10 ft L, 304 Stainless Steel
- MFR #:
- COND1SS
- UPC:
- 786209993137
- Item #:
- 739169
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND1SS |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | India |
| Made in USA | No |
| Application | Petrochemical Refining and Processing |
| Color | Metallic |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Special Features | Standard NPT Threads for Easy Installation |
| UPC | 786209993137 |
| GTIN | 00786209993137 |
| Item Type | Rigid/IMC Conduit Fittings |
| Inside Diameter | 1.049 in |
| Outside Diameter | 1.315 in |
| Trade Size | 1 in |