ATS480C25Y ATS480 External Bypass Soft Starter, 110 to 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- ATS480C25Y
- UPC:
- 785901213383
- Item #:
- 731948
ATS480C25Y ATS480 External Bypass Soft Starter, 110 to 230 VAC V Coil, IP00 Enclosure
- MFR #:
- ATS480C25Y
- UPC:
- 785901213383
- Item #:
- 731948
Altivar Soft Starter ATS480 is intended to start and stop asynchronous motors supplied from 208V to 690V. It meets the requirements of the most demanding applications in normal and heavy duty. With an operational rated current of 250A in normal duty, it supplies motor from 75kW to 250kW according to mains voltage. Designed for digitization, connected, optimized to meet cybersecurity standard, it simplifies project execution and maximizes the availability of applications. Its torque control (TCS) masters acceleration and deceleration. It efficiently stops high inertia application thanks to the dynamic braking and DC injection. It could be connected in-line or inside the delta to reduce its operational current. The embedded test routine simplifies the commissioning inside the delta. Its dimensions are 320mm (width) x 277mm (depth) x 380mm (height) and it weighs 18,2kg. Altivar Soft Starter ATS480 is designed to address process, infrastructures and industrial machines. It conforms to IEC/EN60947-4-1. It is certified CE, cULus, UKCA, CCC, RCM, EAC, and Marine certified DNV, ABS, BV and CCS. Display terminals, remote mounting kit, communication modules are common with Altivar Drives. Line chokes, DNV kits are common with ATS48. ATS480 is compatible with ATS48, it has same footprint, fixing, torque control algorithm, I/O, menus The integration of Altivar Soft Starter ATS480 in EcoStruxure drastically simplifies architecture selection, detailed design and execution in automation and electrical systems.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | ATS480C25Y |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Connector Type | 1 RJ45 |
| Control Voltage Rating | 110...230 V AC 50/60 Hz - 15...10 % |
| Degree of Protection | IP20 |
| Frequency Range | 50...60 Hz - 20...20 % |
| Horsepower | 75.0 hp 208 V normal duty || 60.0 hp 208 V heavy duty || 100.0 hp 230 V normal duty || 75.0 hp 230 V heavy duty || 200.0 hp 460 V normal duty || 150.0 hp 460 V heavy duty || 250.0 hp 575 V normal duty || 200.0 hp 575 V heavy duty |
| Phase | 3 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=542708867&lang=en-us |
| UPC | 785901213383 |
| GTIN | 03606481089113 |
| Width | 12.598425184 |
| Height | 14.960629906 |
| Depth | 10.9055117999 |
| Weight | 40.124131684 |
| Operating Temperature | -10...40 °C (14...104 °F) without derating when not bypassed -10...50 °C (14...122 °F) without derating when bypassed 40...60 °C (104 ... 140 °F) with rated current (Ie) derating of 2% per degree |
| Voltage Rating | 208...690 V - 15...10 % |