BVS240XDPDR UPS, 24 V DC, 10 A, 240 W Power Rating
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- BVS240XDPDR
- UPC:
- 731304436942
- Item #:
- 720938
BVS240XDPDR UPS, 24 V DC, 10 A, 240 W Power Rating
- MFR #:
- BVS240XDPDR
- UPC:
- 731304436942
- Item #:
- 720938
The Industrial UPS 24V DC DIN Rail is a part of the Schneider Electric's Easy UPS family. This model is a 240W UPS that offers DC input to DC output for industrial equipment support. It features 0-5V signaling relay contacts, up to 4 total external battery pack support, LED indicators and EPO switch for better control over the indutrial controls infrastructure. It comes with a 2-year standard warranty.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | BVS240XDPDR |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:2 Years repair or replace |
| Country of Origin | Unknown |
| Made in USA | No |
| Battery | external battery system |
| Color | metal grey |
| Degree of Protection | IP20 |
| Load Rating | 0.95 |
| Mounting | DIN Rail Mount |
| Output Voltage | 0.416666666666667 |
| Standard | UL 60950-1 || IEC 62368-1 || CSA-C22.2 No 62368-1-14 || IEC 61010-1 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=549885637&lang=en-us |
| UPC | 731304436942 |
| GTIN | 00731304436942 |
| Item Type | uninterruptible power supply (UPS) |
| Width | 40 mm |
| Height | 129 mm |
| Depth | 119 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Nominal Size | DC |
| Terminals | 1 2 pins |
| Wattage | 240 W |