L-11-50-0-D Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 11.1 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-11-50-0-D
- UPC:
- 728494911106
- Item #:
- 719570
L-11-50-0-D Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 11.1 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-11-50-0-D
- UPC:
- 728494911106
- Item #:
- 719570
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-11-50-0-D |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494911106 |
| GTIN | 00728494911106 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 11.1 in , 282 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |