TY25M-4 Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 7.31 in L x 0.184 in W x 0.043 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Yellow
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY25M-4
- UPC:
- 786210844879
- Item #:
- 714975
TY25M-4 Ty-Rap High Performance Standard Cable Tie, 7.31 in L x 0.184 in W x 0.043 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Yellow
- MFR #:
- TY25M-4
- UPC:
- 786210844879
- Item #:
- 714975
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY25M-4 |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Yellow |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210844879 |
| GTIN | 00786210844879 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 7.2 in , 183 mm |
| Width | 0.19 in , 4.9 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall P-7-50-4-C|ABBInstall TY25M-4|Ilsco 93230-Y|Morris 20613|Nsi 750-4|Nsi 850-4|Panduit PLT2C-C4|Panduit PLT2S-C4Y|Panduit PLT2S-M4|ThomasBett P-7-50-4-C |