5-wire splicing connector - Wago (2273 series) - for 0.5mm2...2.5mm2 / for #20AWG...#16AWG - Rated current (IEC) 24A - Transparent housing / Yellow cover color - with PUSH WIRE spring connections
- MFR:
- WAGO
- MFR #:
- 2273-205
- Item #:
- 708125
5-wire splicing connector - Wago (2273 series) - for 0.5mm2...2.5mm2 / for #20AWG...#16AWG - Rated current (IEC) 24A - Transparent housing / Yellow cover color - with PUSH WIRE spring connections
- MFR #:
- 2273-205
- Item #:
- 708125
| Catalog Number | 2273-205 |
| Manufacturer | WAGO |
| Brand | WAGO |
| Country of Origin | Germany |
| Made in USA | No |
| Actuator | Push-in |
| Color | yellow |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Range | 16-20 AWG Conductor Range |
| Connection | Terminals (Spring) |
| Current Rating | 24 A |
| RoHS Indicator | Yes |
| GTIN | 4050821027874 |
| Item Type | Connector (Splicing) |
| Dimensions | H5.8mm x W22mm x D16.7mm |
| Width | 0.866 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 5.8 mm / 0.228 inches |
| Height UOM | Inch |
| Depth | 16.7 mm / 0.657 inches |
| Depth UOM | Inch |
| Weight | 1.581 |
| Weight UOM | Grams |
| Operating Temperature | 105 °C |
| Voltage Rating | 450 V |