JSBC 7IN 30K 90CRI WH M6 JSBC Surface Mount Downlight, 17 W Fixture, 120 V, Alloy Steel Housing
- MFR:
- Acuity Brands
- MFR #:
- JSBC 7IN 30K 90CRI WH M6
- UPC:
- 193048340389
- Item #:
- 677367
JSBC 7IN 30K 90CRI WH M6 JSBC Surface Mount Downlight, 17 W Fixture, 120 V, Alloy Steel Housing
- MFR #:
- JSBC 7IN 30K 90CRI WH M6
- UPC:
- 193048340389
- Item #:
- 677367
Contractor Select
Manuals & Documentation
Features
- Contractor Select
| Catalog Number | JSBC 7IN 30K 90CRI WH M6 |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Brand | Juno |
| Warranty Description | https://assets.edgenet.com/f34dbeff-e46b-46ec-a9f3-cb59d2b9bc39 |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Education,Government,Hospitality,Offices & Banks,Residential,Retail |
| Coil Voltage | White |
| Color | White |
| Fiber Type | Matte |
| Finish | Matte |
| Fuse Type | 1 |
| Knockouts | LED - Static |
| Lamp Type | LED - Static |
| Legend Color | 7.125 |
| Material | Steel |
| Monitor | Surface |
| Mounting | Surface |
| Speed Rating | CSA |
| Standard | CSACA Title 24,ENERGY STAR,JA8 |
| UPC | 193048340389 |
| GTIN | 00193048340389 |
| Item Type | Surface Light |
| Length | 7.125 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 7.125 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 1 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 7.125 |
| Trip Type | Surface Light |
| Type of Indicators | 120 |
| Voltage Rating | 120 |
| Wall Thickness | 17.5 W |
| Wattage | 17.5 W |