XCSDMP5902 Preventa 3-Direction 2-Pole Standard Safety Interlock Switch, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 V DC Contact, 1NO-1NC Contact, Rhodium Contact
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XCSDMP5902
- UPC:
- 785901914457
- Item #:
- 66889
XCSDMP5902 Preventa 3-Direction 2-Pole Standard Safety Interlock Switch, Coded Magnetic Actuator, 100 mA at 24 V DC Contact, 1NO-1NC Contact, Rhodium Contact
- MFR #:
- XCSDMP5902
- UPC:
- 785901914457
- Item #:
- 66889
This XCSDMP Coded Magnetic Safety Switch is designed for use as a safety interlock switch for guard door or protective casings monitoring and position detection on machines with low inertia. It has 1 normally open and 1 normally closed staggered contact in presence of magnet. It has a rectangular design with a 2 meter with PVC cable connection, allowing for flexible installation. Its B10D reliability data is 50 000 000. Its IP66 / IP67 degree of protection makes it ideal for heavy duty use in harsh conditions. It also complies with EN/ISO 14119, EN/IEC 60204-1, EN/IEC 60947-5-1, UL 508, CSA C22.2 No 14 standards. When associated and correctly connected to an appropriate safety control unit, it conforms to category 4, performance level PL e, SIL 3 as described in EN/ISO 13849-1, EN/IEC 61508.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XCSDMP5902 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | Staggered |
| Amperage Rating | 100 |
| Connection | Pre-cabled |
| Contact Configuration | 1 NC + 1 NO |
| Enclosure | Thermoplastic PBT |
| Special Features | PLASTIC |
| Standard | 10 GN 10-150 HZ)IEC 60068-2-6,30 GN 11 MS IEC 60068-2-27,EN/ISO 12100-EN/IEC 60204-1-ISO 14119-CSA C22.2 NO 14-EN/IEC 60947-5-1-UL 508,IP66 IEC 60529-IP67 IEC 60529,UL-CSA-BG,CLASS II EN/IEC 61140 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=859030&lang=en-us |
| UPC | 785901914457 |
| GTIN | 03389119012980 |
| Item Type | Coded magnetic switch |
| Size | 88 x 25 x 13 mm |
| Operating Temperature | -25-85 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24 V DC |