COND4-G Ocal Rigid Conduit, 4 in Trade, 4.05 in ID x 4.58 in OD, 9.85 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND4-G
- UPC:
- 704508261108
- Item #:
- 65992
COND4-G Ocal Rigid Conduit, 4 in Trade, 4.05 in ID x 4.58 in OD, 9.85 ft L, Steel
- MFR #:
- COND4-G
- UPC:
- 704508261108
- Item #:
- 65992
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND4-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261108 |
| GTIN | 00704508261108 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.85 ft , 3 m |
| Inside Diameter | 4.05 in , 12.90 mm |
| Outside Diameter | 4.58 in , 116.30 mm |
| Trade Size | 4 in , 103 mm |
| Wall Thickness | 0.27 in , 6.73 mm |