COND3-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3 in Trade, 3.09 in ID x 3.58 in OD, 9-7/8 ft L, Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products - Conduit
- MFR #:
- COND3-G
- UPC:
- 704508261085
- Item #:
- 65944
COND3-G Ocal-Blue Rigid Conduit, 3 in Trade, 3.09 in ID x 3.58 in OD, 9-7/8 ft L, Steel
- MFR #:
- COND3-G
- UPC:
- 704508261085
- Item #:
- 65944
Manuals & Documentation
| Catalog Number | COND3-G |
| Manufacturer | ABB - Installation Products - Conduit |
| Brand | Ocal |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color | Gray |
| Finish | Hot-Dip Galvanized |
| Material | Steel |
| Special Features | Color-Coded Thread Protectors |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| UPC | 704508261085 |
| GTIN | 00704508261085 |
| Item Type | Conduit-PVC Coated |
| Length | 9.875 ft , 3.01 m |
| Inside Diameter | 3.09 in , 78.50 mm |
| Outside Diameter | 3.58 in , 90.90 mm |
| Trade Size | 3 in , 78 mm |
| Wall Thickness | 0.25 in , 6.22 mm |